Wentylatory Ełk

Co brać pod uwagę wybierając wentylator do domku?

Prawdopodobnie najważniejszym parametrem wentylatora jest jego wydajność wymierzana w metrach sześciennych na godzinę (m3/h) albo cfm. Istotnym zamiarem funkcjonowania jest wymuszenie przepływu powietrza wobec tego nic nam po cichym wentylatorze, który jednak nie umożliwia porządnej wentylacji.      
   Innym elementem jaki bierzemy pod uwagę jest poziom hałasu. Wyrażany jest on w decybelach (dB). Pamiętać trzeba, że jest to jednostka logarytmiczna a nie liniowa, w związku z czym różnica 3 dB może znaczyć podwojeniu poziomu dźwięku. Należałoby wziąć również pod uwagę, że dwa ciche wentylatory dadzą suma summarum mniejszy hałas niż jeden głośniejszy. Najlepsze wentylatory to takie, które maja właściwy stosunek wydajności do szumu. By obniżyć głośność producenci niejednokrotnie wykorzystują łożyska ślizgowe, które jednakże są dużo mniej odporne od łożysk kulkowych. 
   I tak dochodzimy do napomkniętej żywotności (solidności)  która wyrażana jest w średniej liczbie godzin do awarii.
    Pisałem wyżej o harmidrze. Prócz samego poziomu harmideru istotna jest też charakterystyka tego wrzasku. Wysokie dźwięki są chyba najbardziej drażniące, natomiast niskie częstotliwości swobodnie przenoszą się na inne nawierzchnie powodując rezonans a także są trudne do wytłumienia. 
   Jak widać wentylatory są technologią sporo bardziej skomplikowaną niż by nam się na pierwszy rzut oka zdawało, a wybór odpowiedniego modelu nie jest w ogóle trywialny a w dodatku zależy od konkretnego zastosowania, kalibrów otworu, budżetu oraz innych pojedynczych zapotrzebowań dotyczących charakterystyki użytkowej.


Możliwość komentowania jest wyłączona.